Radyo Ne zaman Ve Kim Tarafından İcat edilmiştir?

Radyo Ne zaman Ve Kim Tarafından İcat edilmiştir?
  • 0
  • 0
  • 15 Ocak 2020
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Radyonun geçmişine baktığımız zaman tek bir kişi tarafından icat edilmediği anlaşılıyor. Radyonun icadı tarihsel olarak 1800 yılların sonuna doğru yaklaşık olarak 1900 yıların başına dayanmaktadır. Radyasyon, elektromanyetik ve radyo dalgaları bu alanlarda uzman birkaç bilim adamını ulaştıkları doruk noktaları radyo olmuştur.

 Radyonun icadında öncülük eden tanınmış bilim insanları arasında David E. Hughes, Guglielmo Marconi, James Clerk Maxwell Thomas Edison Heinrich Rudolf Hertz ve Nikola Tesla gibi bilim alanında ün salmış kişiler bulunmaktadır. Radyonun gelişimini tam olarak anlayabilmek için James Clerk Maxwell’in araştırmalarına, elektromanyetizma ve 1860 yıllara dönmek gerekir. Gazların ve kuantumun mekaniğine dair farklı teoriler attı. Aynı zamanda fizik alanında da bir çok teori üretti. Onu bu teorileri radyonun gelişimine büyük katkılar sağladı.

Diğer Bilim İnsanlarını Katkıları Ve Radyonun Gelişimi

Mohan Loomis, yaklaşık olarak 1870 yılında radyonun gelişimine büyük katkı sağlayacak bir icat geliştirildi. Mohan Loomis, radyo ile alakası olmamasına rağmen dünyanın ilk telsiz olan telgrafını yaparak Maxweell’in geliştirdiği elektromanyetik dalgalarını bilgi aktarın yöntemi ile kullanmayı başardı. Ve radyonun gelişimine istemeden de olsa katkı sağladı.

David Edward Hughes radyo teknolojisine dair birincil indüksiyon iletim denilen yöntemi bularak çok büyük bir yol kat etti. Samuel Morse ise bu alanda Morse alfabesi ile yazılan metinlerin, alınmasına ve iletilmesine radyo dalgaları denilen dalgalarla yapıldı.

Avrupa da tanınmış bazı bilim adamları radyonun gelişimine katkı sağlamayı başardılar. Bunlar arsında Tomas Edison ve Heinrich Rudolf Hertz gibi dünyaca tanınmış bilim adamları var. Edison indüksiyon alıcı ve verici için titreşimli bir mıknatıs kullanarak demir yolu için kablosuz bir sinyal sistemi kurdu. Edison’un rakibi olan Nikola Tesla ise 1890 yılların başında aldığı birkaç icat patenti ile katkı sağladı. O yıllarda bir den fazla bilim insanı radyonun gelişimine katkı sağlamaya başladı. Radyo frekans güç kaynağı ve radyo sinyalleri üreten jeneratörler bu yıllar arsında üretildi. 1901’de Tesla, atlas okyanusundan sinyal göndermek için Wardenclyffe Kulesini inşaa etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir