13 Şubat Dünya Radyo Günü 2020 Radyocular ve Radyo Dinleyicileri Tarafından Bu Yılda Coşkuyla Kutlanacak

13 Şubat Dünya Radyo Günü 2020 Radyocular ve Radyo Dinleyicileri Tarafından Bu Yılda Coşkuyla Kutlanacak
  • 0
  • 0
  • 15 Ocak 2020
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

13 Şubat Radyocular Günü Nedir?


Ülkemizde tarihi çok eskilere dayanmasa da radyo bir zamanlar dünyada tarihi eski ve herkes tarafından kullanılan bir iletişim aracıydı. Günümüzde ise dünya üzerinde ve ülkemizde olmak üzere 44 bine yakın radyo istasyonu bulunmaktadır. 1921 de Türkiye de TRT adı altında ilk radyo yayını yapılmaya başlandı. İyileştirmeler ve deneme yapıldıktan sonra ilk radyo yayını 19 Mart 1923 yılında öğretmen okulu olan binanın bodrum katında yapıldı. Davetlilere ve basına Telsiz telefon tecrübeleri adı altında ilk radyo yayını yapıldı. İlk yapılan radyo yayının da halkın, radyoyu tanıması, haberleri güncel olarak takip etmesi, bir birileriyle iletişime geçmesi hedeflenmişti. İlk yapılan radyo yayını akşam saatleri ve 5 saatlik sınırlama ile yapıldı. Şimdi ise ülkemizde bile binlerce radyo kanalı bulunmaktadır. Radyo kanalları dünya genelinde iletişim ve haberleşmenin dışında müzik, oyun müzikleri, spor haberleri, öykü-roman, dini yayınlar ve konserler gibi pek çok yayın yapılmaktadır. Bu kadar emektar olan ve insanlara hem iletişimde hem de acil durum felaketlerinde haber veren radyocuların günü vardır. Elbette her sene Unesco tarafından belirlenen günde kutlanır.

Radyocular Günü Ne Zaman Kutlanır?


Kasım 2011’ de Unesco tarafından 13 Şubat günü dünya radyocular günü olarak ilan edildi. Her sene 13 Şubat’ta kutlanıyor. Bu sene 9. kez kutlanacak. Değişik türlerde Haber, müzik, Yarışma ve programlar yapan radyo, aynı anda pek çok insana ulaşması ile günümüzde popüler bir iletişim aracı haline gelmiştir. Afet ve doğal felaketler gibi çoğu acil durumlarda radyo iletişim aracı olarak kullanılıyor. Radyonun önemini vurgulamak için her sene 13 Şubat’ta radyocular günü kutlanıyor. Bürüksel merkezli olan Egta, Avrupa’daki Radyo ve televizyon satış ofislerini 40 yıldır bir araya getiriyor. Egta 13 Şubat radyoculara verdiği önemi göstermek için bir web sitesi hazırlamış durumda.


Radyonun güçlü özelliklerini, başarılı radyo kampanyalarını radyo reklam mecrası haline gelmiş olan www.egtaradioday.com radyocular için yapılmış bir sitedir. Radyo dünya genelini %95 ulaşması bakımından en güçlü kitle iletişim aracıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir